#8625
Profile photo of tweva
tweva
Survivalist
rreallife

1974 – I just paid $1.98/pound at auction for a couple of more heifers. Translated, about $700-1200 per. I fully expect to be able to make serious cash, by keeping my new friends on grass from now thru late fall and then selling them. BUT, I live in an area that has had some drought yes, but, overall healthy pasture is available during that time. (If not I can irrigate fro my spring fed pond if necessary). I see the basics of the problem is that Americans have n f’ing idea where there food comes from, what it takes to produce it, and how much the government interference impacts their prices, driving it higher.